Gönderen Konu: Mehringer  (Okunma sayısı 1907 defa)

Ertuğrul Görüşük

  • Ziyaretçi
Mehringer
« : Haziran 28, 2007, 07:25:04 ÖS »


MEHRİNGER

Mehringer deyince dik duran, tüyleri şekilli (kıvırcık) kanarya türü akla gelir. Mehringer 1983’ten 1989’a kadar Paris Trompeter’inden, Kuzey Hollender’den, renk kanaryalarından ve Gloster türünden ortaya çıkmıştır. Almanya’da Ocak 1994 yılında  yeni bir tür olarak kabul edilmiştir. Diğer duruş kanarya türlerinden farklı olarak Mehringerin ortaya çıkışı; ilk çıkış kaynağına kadar tam olarak izlenebilmektedir. Karl Franke tarafından küçük Paris Trompeteriyle  Kuzey Hollender, renk kanaryası ve Gloster çiftleştirilerek işe başlanmıştır. Daha sonra genç hayvanlar titiz bir seçim sürecine tabi tutulmuştur, takiben Karl Franke yıllar yılı süren uğraş sonunda amacına ulaşmış ve küçük, tüyleri şekilli (kıvırcık) kuşları elde etmiştir.
Mehringer bütün renklerde ve parcalı olabilir. Kafa , sırt ve kuyruk tünek çubuğuna 60 derecelik bir açıda olmalıdır.
Mehringer birincil derecede şekilli tüyler yanısıra ikincil dereceden de önemsenen tüy özellikleri
gösterebilir. Ana tüyler:Omuz, gögüs ve kısa koruma tüyleridir. İkincil derece tüyler ise uyluk,yaka,yanak ve kafa tüyleridir. Ayrıca her Mehringer tüyleri şekilli karın bölgesine ve hotoza sahip olmalıdır.
Mehringer geniş dolgun ve iyi şekillenmiş tüyleri olan ve vücudun diğer bölümleriyle orantılı bir kafa yapısına sahiptir. Yanak tüyleri de mutlaka olmalıdır.

BİLEZİK:3 mm.dir.

DKB/AZ DEĞERLENDİRME ÖLÇÜTLERİ:

BOY: 20 Puan
Mehringer 13 cm büyüklüğündedir.

DESTEK TÜYLERİ: 15 Puan
Kısa koruma tüyleri uyluğun üstündedir. Hacimli olarak her iki yana simetrik ve kabarık olmalıdır.(Yüzgeç)GÖĞÜS TÜYLERİ VE KARIN: 15 Puan
Göğüs tüyleri simetrik olarak yanlardan göğüs ortasına doğru gelir ve burada birbirine temas eder.

OMUZ TÜYLER: 15 Puan
 Omuz tüyleri dolgun  ve uzun, doğrusal bir ayrımla birbiriyle simetrik iki eşit parçaya bölünür. Bazı tüyler yan tarafa doğru yatar. Buket mantoyu alt kısımdan tamamlar. Bu ikincil tüyler çok cılız tüylerden oluşur.

GENEL TÜY YAPISI: 10 Puan
Tüyün kalitesine bakılarak karar verilir.
BAŞ VE BOYUN: 5 Puan
Mehringer vücudun diğer bölümleriyle uyumlu, geniş, dolgun ve iyi şekillenmiş tüyleri olan bir kafaya sahiptir. Kafa tüylerinden bir diğeri yanak tüyleridir. Bunlar iki yandan dışa doğru kalkıktır. Bütün boyun tüyleri bir yaka gibi vücuda geçiş sağlar.


BACAK: 5 Puan
Bacak uyluğa doğru kısa tüylerle tüylenmiş olmalıdır. Uzaması mümkün olabilecek ayak tırnakları kısaltılmalıdır. Kısaltılmamış tırnaklar değerlendirme dışıdır.

KUYRUK: 5 Puan
Kuyruk geniş ve kapalı. Horoz tüyleri mevcutdur.

DURUŞ: 5 Puan
Baş, omuz ve kuyruk doğrusal bir duruş oluşturmalıdır.( 60 Derecede)

GENEL İZLENİM: 5 Puan
Kuş temiz ve kondisyonlu, kafese alışkın olmalı, ayrıca kafes temizliğine de özen gösterilmelidir.